• Porod – strašák nebo transformační zážitek?

    S porodem je úzce spjaté téma bolesti. Nikdo ji nemá rád a všichni se jí bojí. Ale když si z bolesti uděláme kamarádku a přestaneme s ní bojovat, objevíme poklad – svoji vnitřní sílu. A jakmile ji jednou okusíme, můžeme se k ní kdykoli znovu vracet a čerpat z ní. Bolest je přímo propojená se schopností se uvolnit na fyzické rovině a odevzdat se na psychické (mysl, emoce) i duševní rovině. Důležité je také ponořit se sama do sebe a nenechat se vyrušovat z této hluboké meditace vnějšími podněty, ale naopak se nechat unášet na porodních vlnách – kontrakcích – až do chvíle, kdy k nám miminko dopluje do náruče.…

  • Rodičovství

    „Než jsem měl/a děti, tak jsem byl/a klidný/á“ často slýchávám ze svého okolí. Ale je tomu skutečně tak? Není to spíš o tom, že jsme se naučili v dětství své emoce potlačovat namísto seberegulace? Že jsme se naučili hrát hru s rodiči v podobě obranných mechanismů, abychom jejich dobře míněnou výchovu přežili? A pak, když se sami staneme rodiči, všechna ta stará a nezpracovaná zranění ožijí a my se nestačíme divit, co že v nás to ty děti vyvolávají. Ale nejsou to děti a jejich „zlobení“, nýbrž naše vlastní témata, která nás „zlobí“ a nedovolí nám jednat s nadhledem hodným zralého jedince. Místo toho se měníme v sedmihlavé saně, ovládané…

  • Energetická kapacita a jak ji navýšit

    Představte si koláč, který znázorňuje naši energetickou kapacitu. Koláč můžete rozdělit mezi oblasti vašeho života nerovnoměrně nebo tak, aby byly ve vzájemné rovnováze (viz obrázek). Taky se může stát, že své kapacity a možnosti neodhadnete a pojedete na energetický dluh, pak už je jen kousíček k vyhoření. Nebo naopak nebudete využívat všechen svůj potenciál na maximum a uvíznete v nečinnosti a stagnaci. Téma energetické kapacity může souviset s nastavením hranic, sebeláskou i ho může ovlivňovat mentální vzorec, např. „Pokud to není na 130%, tak to není dost dobré.“ nebo „Kdo nic nedělá, nic nezkazí.“ Dostatek energie ovlivňuje i celková vitalita našeho těla. A jak je možné energetickou kapacitu navyšovat? Opečujte své tělo:…

  • TÉMA KOJENÍ ANEB JAK JSEM SE STALA FEN KINEZIOLOŽKOU

    EDIT: ❤️Protože je zítra 14.2.2023 nejen Valentýn❤️, ale také 📚Mezinárodní den darování knih📚, rozhodla jsem se DAROVAT knihu NAŠE CESTA KE KOJENÍ tomu, kdo si o ni na Valentýna jako PRVNÍ napíše📝. Podmínkou je být fanouškem facebookové stránky 🦊Liška z ráje🦊 a sdílení tohoto příspěvku👍. A pokud by se na vás neusmálo štěstí, ještě je skladem posledních pár titulů. Sdílením příspěvku podpoříte i osvětu o kojení. Děkuju a těším se, ke komu knížka poputuje🤗 ČLÁNEK: V sobotu proběhl křest knížky Naše cesta ke kojení, kterou vydala laktační poradkyně MAMILA a maminka dvou dětí Tereza Mynářová. Děkuji, Terko, za tento úžasný počin, za Tvoje nasazení a za to, že jsi celý projekt…

  • Borůvky a seberozvoj

    Co mají společného sběr borůvek a osobní seberozvoj? Zdánlivě nic, ale i takovou činnost můžeme provádět vědomě, tady a teď. A pak může přijít ten AHA moment. Sbírání borůvek je jako seberozvoj. Natrhat plný hrníček dá fakt práci, potřebujete k tomu trpělivost, vytrvalost, odhodlanost a záměr. Stanete se vlastním pozorovatelem a bez hodnocení a souzení tiše trháte, ponořeni do svých vnitřních hloubek. Ze začátku se zdá, že je to proces nekonečný. Přemýšlíte, zda to má vůbec cenu a stojí to za tu námahu. Pak pokračujete v trhání a borůvky začnou pomalu přibývat. Říkáte si, jsem na dobré cestě, skoro v půlce hrníčku. Trháte dál, nasloucháte okolním zvukům, soustředíte se na trhání i sami…

  • Kdopak to křičí?

    Křik na své dítě, protože něco provedlo. Pocit oprávnění a opodstatnění. Ale kdo na koho ve skutečnosti křičí? Není to naše „malé dítě v nás“, které muselo být tak dlouho zticha, hodné, šikovné, zaškatulkované? A za sebemenší odlišnost, odvážnost, upřímnost, opravdovost a autentičnost bylo trestáno? Nepokračujeme náhodou dál v tomto vzorci chování z dětství? Netrestáme a neubližujeme tak sami sobě znovu a znovu? Co je tím motivem našeho dnešního jednání a chování? Skutečně je to rozlité mléko na stole nebo poházené oblečení na zemi? Já vím, není jednoduché si to přiznat a uvidět to. Není jednoduché přestat křičet. Jednou to jde lépe, podruhé hůř v závislosti na našem rozpoložení, únavě, napětí… Jak z toho ven?…

  • Představy a očekávání

    …o tom, jak by věci měly být a jak si MYSLÍME, že jsou správně. A pokud tomu tak není, cítíme se frustrovaně, zmateně, rozčarovaně, méněcenně, …prostě ŠPATNĚ. Klíčem je PŘIJETÍ a PLYNUTÍ. Nechat věci, aby se děly – svým tempem a v pravý čas. Neznamená to však nedělat NIC, pouze „NETLAČIT NA PILU“. Převzít ODPOVĚDNOST za sebe a svůj život. A hlavně neplánovat, ale jít vstříc PŘÍLEŽITOSTEM.  Znáte to rozčarování ze zmařené akce? Vždycky máme VOLBU, jak se k tomu postavíme a zda vytěžíme z dané situace maximum. Zda se něco naučíme a obohatí nás to, nebo sklouzneme do ROLE OBĚTI a budeme obviňovat všechny a všechno za naše dosavadní problémy. Mít KLIDNOU…

  • Tady velím já

    Boj o moc. Ne každý ustojí sám sebe, když se dostane k moci – ve vedoucím postavení v práci, jako rodič dítěte, při setkání se slabším. A zvláště lidé, kteří byli sami manipulováni, zastrašováni, zneužíváni a ponižování – a neznají jiný vzorec chování, tak často sklouznou z role oběti do role agresora. Jak je to možné? Jedná se o nevědomé jednání na základě neuvědomělých mentálních vzorců, kdy na jedné straně je agresor a na druhé straně oběť. Ani jedno není o zdravém vztahu sám k sobě ani ostatním. Dobrá zpráva je, že to není stav neměnný. Hezky s ním dokáže pracovat FEN kineziologie, která postupně pomůže odhalit i další témata navázaná a související. Jedná se…

  • Naše cesta ke kojení

    Ráda bych vám dnes napsala o projektu, kterého jsem se stala součástí a to sdílením svého a synova příběhu o naší společné cestě ke spoKOJENÉMU dítěti. Kniha NAŠE CESTA KE KOJENÍ vznikla díky laktační poradkyni Tereze Mynářové a za pomoci Hithit projektu. Dvacet žen v ní sdílí své příběhy plné lidskosti a opravdovosti o jejich mnohdy složité cestě ke kojení. Bohužel i přes to, že kojení je naprosto normální a přirozená věc, spousta miminek odchází z porodnice s umělým mlékem a maminky s pošramoceným sebevědomím, že nejsou schopné nakojit své dítě. Na cestě ke spoKOJENÉMU miminku se může objevit mnoho nástrah, mýtů a omylů. Aby se tak nedělo, vyšla tato…

  • Ani FEN kineziologové se nepřestávají rozvíjet

    Víte, co se stane, když se potká jeden FEN kineziolog s druhým FEN kineziologem? Ne, toto není vtip, ale běžná realita nás kolegů, kteří se na sebe vzájemně obracíme s důvěrou a pokorou se svými vlastními tématy. Ano, i lidé, kteří pomáhají, potřebují někdy pomoc. Je třeba se dále rozvíjet a zachovat si tak nadhled, lehkost a radost ze svoji práce. A témata jsou nevyčerpatelná, zdá se. Vždycky je další hloubka či šířka, další pohled, možnost a vize, kam a jak jít dál. A také naši klienti se rozvíjí. I proto je třeba se posouvat dál, abychom mohli nabídnout kvalitní práci a aby naše FEN kineziologická služba stále dávala smysl. Ostatně o rozvoji…